CZYM JEST ZAPALENIE ZATOK?

Zapalenie zatok to infekcja zatok przynosowych oraz/lub zapalenie błony śluzowej wyściełającej zatoki. Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie w kościach znajdujących się wokół nosa. Zatoki to niewielkie obszary, do których trudno jest się dostać i które trudno leczyć, szczególnie jeśli choroba została zlekceważona i stan pacjenta się pogorszył. Zdrowe zatoki zawierają powietrze, natomiast chore wypełnione są płynem stanowiącym pożywkę dla szkodliwych bakterii. Zapalenie oznacza zaczerwienienie i opuchliznę wywołane infekcją (inwazją drobnoustrojów) lub innymi przyczynami.

OBJAWY ZAPALENIA ZATOK

  • NIEDROŻNY NOS

    NIEDROŻNY NOS

    O niedrożnym nosie mówimy wtedy, gdy dochodzi do zablokowania jamy nosowej.

  • WYDZIELINA Z NOSA

    WYDZIELINA Z NOSA

    Wydzielina z nosa pojawia się w momencie, gdy jama nosowa wypełniona jest śluzem. W potocznym języku określa się ten stan katarem.

  • BÓL TWARZY

    BÓL TWARZY

    Kiedy zatoki są niedrożne, znacząco wzrasta w nich ciśnienie, powodując ból twarzy.

  • UTRATA WĘCHU

    UTRATA WĘCHU

    Czasami zdarza się, że w momencie ostrego zapalenia lub niedrożności zatok można utracić węch.

Nos, zatoki i zapalenie zatok

Kiedy człowiek jest zdrowy, zarówno śluz, jak i powietrze mogą swobodnie przepływać przez kanały łączące zatoki z nosem. Jednak kiedy dochodzi do zablokowania tego przepływu, pojawia się problem. Na przykład błona śluzowa w nosie puchnie i pojawia się stan zapalny, powodujący niedrożność nosa. Dochodzi do zastoju śluzu w zatokach przynosowych i jego nadmiar stwarza korzystne warunki do namnażania się bakterii wywołujących infekcję.

Przeziębienie a zapalenie zatok

Czy wiesz, że rożne choroby mogą się podobnie objawiać? Na przykład często zwykłe przeziębienie mylone jest z zapaleniem zatok, ponieważ obie te choroby mają wiele podobnych objawów, np. niedrożność nosa. Z tego powodu warto pamiętać, aby nie leczyć się na własną rękę. Chcąc sprawdzić, czy dane objawy tylko przypominają zapalenie zatok, czy też są rzeczywiście spowodowane przez tę chorobę, należy zasięgnąć porady lekarza.

Klasyfikacja zapalenia zatok

Występują cztery typy zapalenia zatok w zależności od czasu trwania objawów:

Przyczyny zapalenia zatok

Pamiętaj, że przyczyną zapalenia i choroby zatok może być więcej niż jeden rodzaj drobnoustroju lub czynniki takie jak: wirusy, które są najczęstszą przyczyną, bakterie, grzyby, alergie.